Japonsko

4. července 2012 v 22:29 | Yutaka Komeko |  Zajímavosti a to ostatní ^.^

JaponskoJaponsko je asijský ostrovní stát s velmi bohatou historií.Tvoří ho ostrovy Honšú, Kjúšú, Šikoku, Hokkaidó a nespočet dalších menších ostrovů, které ho obklopují ze všech stran.Hlavní město Japonska, Tokio, leží právě na ostrově Honšú, v regionu Kantó.Myslím, že Japonska bychom si měli vážit, protože nám dalo hodně.

(mapa Japonska)

Geografie


Jak bylo již zmíněno, Japonsko je tvořeno malými a několika většími ostrovy.Nachází se ve východní Asii, a proto se mu také říká "Země vycházejícího Slunce".Samotné japonské jméno Japonska "Nippon" nebo "Nihon" se píše znaky pro Slunce a pro knihu.Na západě ho od Koreje odděluje Korejský průliv.Japonské moře ho dělí od Ruska a Severní Koreje.
Japonci se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí, kde se nachází velká města, protože jinde je povrch z většiny hornatý.
Téměř každý si je vědom, že tato země je velmi "neklidná",co se týče tektonnické aktivity, neboť se nachází právě na hranici tří tektonických desek a to způsobuje velmi časté zemětřesení a také ničící vlny tsunami, na které jsou obyvatelé poměrně připraveni.V březnu loňského roku zasáhlo Japonsko ohromné zemětřesení a následná vlna tsunami, která zničila a odnesla vše, co bylo v dohledu.V důsledku této přírodní pohromy došlo také k obrovské jaderné katastrofě v atomové elktrárně Fukushima.Možná jste ve zprávách zaslechli o tom, že je situace v Japonsku již poměrně dobrá.Na mnoha místech je však situace stále špatná.
Známé jsou také sopky.Jedná z nejznámějších sopek, která se stala zároveň symbolem Japonska, je Fuji-san.

(tsunami v Japonsku)

Obyvatelstvo

Japonské obyvatelstvo je tvořeno převážně Japonci, ale najdeme zde i Korejce, Brazilce nebo Vietnamce.Lidí žije v Japonsku přibližně 127 milionů.Japonci se (ve světovém měřítku) dožívají velmi úctyhodného stáří.Jsou známí pro svou čestnost a pracovitost, i když to rozhodně není pravidlem.Úředním jazykem je japonština, zapisuje se pomocí dvou slabičných abeced-hiragany a katakany-a pomocí čínských znaků kandži.
Japonská kultura, historie i způsob života je zcela jedinečný a je význačný svými známými pojmy- jako např.:Gejša, bonsai, ikebana, sake, suši, tatami a to bych ještě mohla hodně dlouho pokračovat ^^.
Tak například ikebana je aranžování květin do pěkných a ladných celků.Nebo pojem sake, což je alkoholický nápoj, vyráběný z rýže…
Bohužel kvůli přelidnění ve velkých městech, jako například v Tokiu, už není pohled na Japonsko přímo malebný-uspěchané davy lidí, kteří se cpou do vlaků za pomocí "nacpavačů" a přelidněné ulice.I přes takovéto mačkanice, při nichž mají zloději skvělou šanci něco ukrást, je v Japonsku velmi nízká kriminalita.Může za to asi především dřívější šógunovský systém, který lidi nutil k absolutní poslušnosti a oddanosti vůči svému pánovi.

(skupinka Geish)

Hospodářství

Japonsko je země s jedním z nejvyšších HDP na světě (první je USA).Po druhé světové válce se z něho stala hospodářská velmoc.I když se většina surovin i paliv musí dovážet, je jeho průmysl velmi vážený.Značky elektroniky jako např.:Canon, Fuji, Sanyo, Konica, Nikon, Toshiba, Yamaha jsou používány v našem každodenním životě. Nebo značky aut-Nissan, Honda, Mitsubishi, Toyota, Suzuki…
Bohužel již zmiňovaná katastrofa, která se udála loňského roku, způsobila Japonsku velký státní deficit.Vývoj hospodářství se zpomalil.Doufejme, že se Japonsku bude již nadále jen dařit.Pray for Japan.

(logo podniku Suzuki)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Měli byste zájem o lekce japonštiny?

Ano.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama